loader
Noclegi wolne miejsca Noclegi z rabatem Ustronne noclegi Oferty specjalne noclegów Mapa Rezerwuj on-line +Dodaj ofertę
spanie na Mazurach
Darmowe konto wczasowicza.
Włącz dodatkowe opcje!
Darmowe konto można założyć z wykorzystaniem profilu Facebook.

Dzięki zalogowaniu do strefy wczasowicza uzyskasz dostęp do dodatkowych opcji które cały czas wzbogacamy.
Np. brak reklam na górze strony oferty.
Zakładając konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych tylko i wyłącznie na potrzeby konta wczasowicza i newslettera.
szczegóły konta wczasowicza i przetwarzanych danych.

zamknij

Użyj konta Facebook

Polskie Mazury - oferty z rabatami

Wakacje online

Wydarzenia na Mazurach

Kryminał z Mazur

Mazury, ach te Mazury! Dla jednych sezonowy raj na ziemi, dla innych wymarzone i jedyne miejsce do życia, a dla jeszcze innych… doskonałe miejsce na zbrodnię. Na szczęście tylko tą wymyśloną i umieszczoną na kartach kryminalnej powieści. Bez względu na to, którą z opcji wybierzemy dla siebie, jedno jest pewne: Mazury nikogo nie pozostawią obojętnym na swoje piękno, przestrzeń i powietrze, które usypia zapachem jezior i kwitnących kwiatów. Nie brak tu pięknych szlaków, zarówno wodnych, jak i leśnych, bez trudu można też znaleźć miejsca odludne i spokojne. Nic więc dziwnego, że ta kolorowa kraina znalazła się w pierwszej czternastce w ogólnoświatowym głosowaniu na 7 Nowych Cudów Natury, stając na równi z wyspami Galapagos, a nawet z Wielkim Kanionem Kolorado.
 
Czym zaskoczą Cię Mazury?

Wybierając się we wschodnie rejony Polski spodziewamy się albo upalnego lata albo srogiej zimy. I tak właśnie najczęściej jest. Mazury słyną z tego, że lato ma być latem, a zima zimą, i basta! Sami mieszkańcy nie mają oczywiście większego wpływy na pory roku i temperaturę, ale natura wydaje się być dla nich wyjątkowo łaskawa, kusząc turystów urokiem prawdziwych wrażeń i widoków. Mazurskie pola, lasy i jeziora przyciągają turystów z każdego zakątka polski i zagranicy. Wielbiciele wodnych sportów cenią sobie żeglarskie szlaki po wielkich jeziorach, które zdają się nie kończyć. Agroturystyka kwitnie, bo nigdzie nie ma tak pięknie przerobionych stajni, stodół i wiejskich chat z widokiem na srebrzystą wodę lub czerwień makowych pól. Zamarznięte stawy, wesołe kuligi przez grubo pobielone śniegiem lasy, przeprawa kajakiem od jeziora do jeziora czy słynne na świecie jachtowe wyprawy – każdy znajdzie tu rozrywkę dla siebie. Wspomniana autorka kryminału również znalazła, i to dość nietypową.

Mazurska kraina w literaturze

Przewrotny tytuł „Tylko nie Mazury” nie powinien nikogo zniechęcić do sięgnięcia po książkę Sylwii Skuzy. Wręcz odwrotnie! To wyjątkowo barwna, jak i sam region, historia policjanta, który trafia na mazurski posterunek poniekąd za karę. Wmieszany w sprawy, których - według niektórych - nie powinien był ruszać, przeprowadza się tam ze stolicy. Jeśli jednak wydawało mu się, że senne miasteczko nie przysporzy mu tylu wrażeń, co tętniąca życiem i gwarna Warszawa, szybko musi zrewidować swoje poglądy na temat tego pierwszego. Mazury może i żyją we własnym tempie, ale za to na całego! „Tylko nie Mazury” to powieść kryminalna pełna intryg, nagłych zwrotów akcji i nieoczywistych sytuacji, które zaważą na całym życiu młodego bohatera. Wątek zbrodni przeplata się z wyjątkowo duchowym i nieco historycznym przesłaniem. Tajemniczy duch mazurskiej wsi przebija się tutaj w każdym zdaniu i pełni bardzo ważną rolę w ogólnej narracji. 
 
Na tych ziemiach powstało już wiele różnych opowieści. Z samych legend można złożyć niejedną, grubą książkę. Nie do końca wiadomo czy wpływ na to ma niezrównana mazurska kuchnia, pełna pierogów i klusek wszelakiej maści, od której potem sny są co prawda ciężkie, ale burzliwe i pełne przygód. A może to przez widoki, które zapierają dech w piersiach i przynoszą ze sobą pomysły oraz chęć opisywania sielskich, baśniowych obrazków polskiej wsi? Nie wiadomo. Pewne jest tylko to, że natchnienie przychodzi i zostaje, bo urok, jaki rzuca się tu na przyjezdnych jest nieskończony. Co tu kryć, na Mazurach atrakcją staje się nawet zwykłe zbieranie grzybów, bo lasy mają tu swój niebywały klimat, a samych grzybów starczy dla wszystkich chętnych. 
Samo Storytel zdaje się o tym doskonale wiedzieć, bo książka Sylwii Skuzy to tylko jedna z pozycji, jakie platforma proponuje wielbicielom mazurskiego klimatu. „Oplątani Mazurami” autorstwa Katarzyny Enerlich stanowi potwierdzenie magii, którą ta kraina roztacza nad każdym, kto miał z nią styczność. Zbiór opowiadań na podstawie pruskiej legendy o Czarodziejce Jezior zatrzymuje czytelnika, a raczej słuchacza, w pięknej bańce baśni. Mimo, że opowieści są literacką fikcją, to zahaczenie o prawdziwość miejsc oraz niektórych zdarzeń, paradoksalnie tylko potęguje wrażenie odrealnienia. Jeśli coś jest zbyt dziwne, by się wydarzyć, na Mazurach wydarzyć się mogło, czyż nie? 
 
Można by śmiało powiedzieć, że Mazury zachęcają do odwiedzin każdego, kto szuka natchnienia lub pogubił się w swoich marzeniach i pragnieniach. Jeśli jesteś niespełnionym pisarzem – przyjedź i odszukaj swoją utraconą wenę wśród spokoju natury i niezliczonych legend opowiadanych przy kuflu piwa. Jeśli malujesz – nigdzie nie znajdziesz piękniejszego zachodu słońca nad połączonymi w miłosnym uścisku jeziorami. Skoro grasz lub śpiewasz – płonące ogniska i szumiące knieje są najlepszym miejscem na kameralny koncert. A jeśli jeszcze nie wiesz, że jesteś artystą – odwiedź Mazury i tak, bo one najlepiej odczytują pragnienia serca. Ale najpierw wysłuchaj audiobooka Sylwii Skuzy, żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy przed śmiertelnym urokiem tego miejsca.

Dodane: 2021-03-02 - Źródło: Artykuł sponsorowany

spanie

więcej wiadomości

Tanie noclegi na Mazurach - polub nas na FB

Atrakcyjne oferty - zobacz koniecznie

Portal SpanieNaMazurach.pl wykorzystuje technologie cookies w celach marketingowych i statystycznych. Możesz zarządzać ustawieniami cookies w swojej przeglądarce. OK

Bądź na bieżąco!

Polub nasz profil FB i otrzymuj

ciekawe oferty, promocje, rabaty