
Włącz dodatkowe opcje!
Dzięki zalogowaniu do strefy wczasowicza uzyskasz dostęp do dodatkowych opcji które cały czas wzbogacamy.
Np. brak reklam na górze strony oferty.
Zakładając konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych tylko i wyłącznie na potrzeby konta wczasowicza i newslettera.
szczegóły konta wczasowicza i przetwarzanych danych.
zamknij
Informacje o Miłomłynie
Województwo: warmińsko-mazurskie Powiat: ostródzki Gmina: Miłomłyn
Ludność: 2431 (dane z roku: 2012)
Kod pocztowy: 14-140 - Poczta: Miłomłyn
Służba zdrowia: Eskulap Samodzielny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ul. Cicha 2, Szpital SPZOZ - Pogotowie Ratunkowe ul. gen. Dąbrowskiego 16 Morąg.
Apteki: Apteka Błękitna ul. Pasłęcka 5, Apteka Słoneczna ul. Cicha 2.
noclegi w MiłomłynieInstytucje: Urząd Miasta i Gminy ul. Twarda 12.
Zabytki: Pozostałości murów miejskich z XVI w., Neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja, z XIX/XX w., Kaplica ewangelicka, eogotycka kaplica cmentarna z początku XX w., Dawny folwark Przejazd, dwór z XIX w. (przy śluzie Miłomłyn).
Atrakcje turystyczne: Pozostałości murów miejskich (XIV w.), Neogotycki kościół św. Bartłomieja Apostoła (1898), Zabytkowe budynki (XVIII, XIX w.), Śluza Miłomłyn, Śluza Zielona.
Kościoły: Parafia św. Bartłomieja w Miłomłynie, Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.
Kina: Kino Narie Morąg
Amfiteatr: Ostróda
Muzea: Ostróda
spanie w MiłomłynieOpis miejscowości: Miłomłyn to miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Miłomłyn.
tanie noclegi w MiłomłynieTrochę historii: Pierwsze wzmianki o Miłomłynie pochodzą z 1315 r. Z 1323 r. znajdujemy zapiski o proboszczu parafii miłomłyńskiej - niejakim Ludwiku. Prawa miejskie Miłomłyn otrzymał w 1335 r. od komtura Zakonu Krzyżackiego Hartwiga (Hartung von Sonnenborn). W październiku 1466 r. szlachcic z Miłomłyna postawił swoją pieczęć na dokumencie Traktatu Toruńskiego. W 1552 r. Albrecht von Finckenstein otrzymał w zastaw starostwo w Miłomłynie. W zamku miłomłyńskim rezydowali ostatni ewangeliccy biskupi Pomezanii. Z Miłomłyna pochodził polski chirurg Karol Kobalski, od 1800 r. student Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Królewieckiego. W 1414 r. zajęli na krótko miasto Polacy i je zniszczyli. W listopadzie 1520 r. komtur ostródzki wraz z dowódcą krzyżackim z Iławy wkroczyli podstępnie nocą do miasta i wycięli w pień załogę polską. W 1591 r. pożar spowodował duże straty. Po następnym pożarze 18 X 1633 r. ocalały tylko 4 domy i kościół z czasów krzyżackich. Pożar w roku 1700 zniszczył budynki postawione po 1633 r., ocalał tylko kościół i dwa domy. Następne poważne straty w zabudowie miasta poczynił kolejny pożar w początku XIX wieku. W styczniu 1807 roku miasto zajęli Francuzi, a potem Prusacy i Rosjanie. W połowie grudnia 1831 r. po klęsce powstania listopadowego stacjonowały tu jedną dobę wycofujące się oddziały polskie z korpusu gen. Macieja Rybińskiego.
Wydarzenia kulturalne: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy ul. Twarda 12.
Informacja: Informacja Turystyczna ul. Twarda12.
wakacje w Miłomłynie